Vzroki nastanka zidne plesni in vlage
Kako nastane zidna plesen in kako se za vedno rešimo
kondenzne in kapilarne vlage?
Zidna plesen dobro uspeva v vlažnih prostorih, kjer se pojavlja kondenzna ali kapilarna vlaga.
Najpogostejši razlogi za nastanek vlage in posledično zidne plesni so toplotni mostovi, napake v hidroizolaciji in nezadostna izolacija, ki povzroča kondenz na stenah.
Poleg strukturnih in gradbeno-fizikalnih pomanjkljivosti k nastanku zidne plesni prispeva tudi nepravilno prezračevanje.
Od kod vlaga?
Vlago proizvajamo z različnimi aktivnostmi v prostorih - izhlapevanje vode v kuhinji in kopalnici, pranje in sušenje perila...
![]() |
![]() |
![]() |
||
![]() |
![]() |
![]() |
Tudi izolacija stavbe ima velik vpliv na vlažnost v prostoru zaradi:
- neustrezne toplotne izolacije stavbe,
-
(ne)tesnosti stavbnega pohištva (oken in vrat),
- kondenza na neustreznih zasteklitvah,
- toplotnih mostov...
Vzrok za prekomerno vlago in razvoj plesni pa je zelo pogosto tudi nepravilno prezračevanje in ogrevanje. Prostor pravilno prezračimo tako, da večkrat na dan na široko odpremo okna vsaj za 3 do 5 minut (poleti tudi več).
Količino vlage v zraku lahko preverimo s preprostim digitalnim merilcem za vlago (vremenska postaja). Idealna vlažnost prostorov je med 30 in 50 odstotkov.
Za preprečitev nastanka plesni količina vlage v zraku ne sme trajno presegati 55 odstotkov. Ko vlaga v prostoru naraste, je potrebno prostor prezračiti.
Kako nastane zidna plesen?
Če je relativna vlažnost v prostoru trajno previsoka (nad 55 %), vlaga ne prekriva več le površine sten, ampak začne polniti njihovo celotno prostornino.
Stene se začnejo navlaževati, kar je idealno za nastanek plesni. Tudi rosišča, ki nastanejo zaradi kondenza na stenah in stropovih, spodbujajo rast plesni.
Kakovost življenja in zdravje se zaradi pojava plesni v bivalnih prostorih občutno poslabša, obenem pa lahko to zmanjšuje trajnost gradbenih materialov in notranje opreme ter poveča vzdrževalne stroške.
Zidne plesni oddajajo veliko spor, ki jih z vdihavanjem zraka absorbira človeški ogranizem. Spore lahko povzročijo bolezenske težave, če koncentracija preseže kritično mejo. Posledice so nastanki astme, alergije in drugih obolenj, ki vplivajo na delovanje človeškega organizma.
Kondenzna in kapilarna vlaga
Glede na vzrok pojava zidne plesni poznamo dve vrsti problematične vlage:
-
KONDENZNA VLAGA (črni, sivi, zeleni madeži)
O kondenzni vlagi govorimo, kadar je pogoj za nastanek zidne plesni nezadostna toplotna izolacija, ko topli zrak iz prostora kondenzira na hladni steni ali oknu. To povzroči nastanek rosišča in gojišča za zidno plesen. Več o sanaciji KONDENZNE vlage
-
KAPILARNA VLAGA (beli kristali)
Kapilarna vlaga se kaže kot odstopanje beleža ali v hujši obliki razpadajočih sten, na površini pa se izločajo beli kristali soli – solitri. Pojavi se v zgradbah, kjer je neustrezno izvedena ali celo manjkajoča hidroizolacija. Več o sanaciji KAPILARNE vlage
Meritve vlage in detekcija toplotnih mostov
Za potrebe odkrivanja vzroka vlage in zidne plesni pri podjetju Tim Opara izvajamo strokovne meritve vlage v stenah in prostorske zračne vlage.
S termografsko kamero izmerimo tudi temperaturo površin in prikažemo temperaturni spekter.
S prikazom porazdelitve toplote po površini lahko razkrijemo morebitne toplotne mostove, ki so eden glavnih vzrokov zidne plesni, saj omogočajo nastanek kondenza in uhajanje energije skozi izolacijo hiše.
Na podlagi navedenih strokovnih meritev lahko diagnosticiramo vzroke nastanka zidne plesni, kot so naprimer toplotni mostovi, nezadostna toplotna izolacija ali nepravilno zračenje, ter vam svetujemo, kako na najboljši način in trajno rešiti problem vlage in zidne plesni v prostoru.
Kako trajno sanirati zidno plesen in kondenzno vlago?
Odstranjevanje zidne plesni z uporabo različnih premazov je le kratkotrajna rešitev, saj ne reši vzroka nastanka plesni. Kmalu se običajno zidna plesen pojavi v še večjem obsegu, saj se spore plesni lahko prenašajo po zraku in se naselijo še na drugih stenah.
Ni dovolj, če plesen odstranimo le površinsko. Na prizadetem mestu je potrebno omet v celoti odstraniti. Z montažo izolacijskih plošč iz kalcijevega silikata pa poskrbimo, da se zaradi njihovih izjemnih lastnosti plesen ne pojavi nikoli več.
Več o tem, kako plošče Promatect MC trajno odpravijo zidno plesen
Kako rešiti probleme s kapilarno vlago?
Pri podjetju Tim Opara smo tudi strokovnjaki za trajne sanacije podzemne oz. kapilarne vlage, ki se izvajajo:
- s sanacijo zunanje ali notranje hidroizolacije
- z injektiranjem na lokalnih mestih poškodovanih sten ali tal
V primeru lažjih oblik kapilarne vlage, ko ne moremo uporabiti drugega načina sanacije, pa lahko rešujemo vlažne stene s postopkom pospešenega izsuševanja sten.
Po tem postopku obložimo stene s ploščami iz kalcijevega silikata Promatect MC PLUS, ki imajo zaradi posebnega premaza dodatno impregnacijo, ki ne prepušča solitrov (solnih kristalov) na površino stene.
brez vlažnih, mrzlih sten in vonja po vlagi,
Za strokoven nasvet, ponudbo in
vse dodatne informacije nam pišite
prek kontaktnega obrazca.
|